Újra gyorsan emelkednek az energiaárak, de Brüsszel ezúttal is Kijev oldalán áll (VIDEÓ)
Nagy árat fizet Európa, amiért az EU nem lép fel Ukrajnával szemben egy fontos kérdésben. Szakértő a részletekről.
Minden eddiginél szigorúbb és átláthatóbb rendszer jön létre az uniós pénzek felhasználására és az uniós közbeszerzések ellenőrzésére, ami a Bizottság véleménye szerint is garantálja az európai uniós forrásból megvalósuló közbeszerzések hatékonyságát és befolyástól való mentességét – erről beszélt Dr. Latorcai Csaba miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség Területfejlesztésért Felelős Minisztere Hivatalának parlamenti államtitkára a Közbeszerzési Expón.
A 2022-es év Magyarországot is hatalmas kihívás elé állította. A gazdasági mutatók stabilitása érdekében mindent meg kell tennünk azért, hogy a magyar gazdaságot az energiaválság és a háborús infláció hatásai a lehető legkevésbé érintsék ebben a nehéz világgazdasági helyzetben, és a lehető leggyorsabban, megerősödve kerüljön ki hazánk – hangsúlyozta megnyitó beszédében Latorcai Csaba miniszterhelyettes. A Miniszterelnökség Területfejlesztésért Felelős Minisztere Hivatalának parlamenti államtitkára felidézte, hogy
azt is megkérdőjelezhető értékű projektekre költötték el, ami miatt akár 500 milliárdos veszteség is érhette volna a magyar embereket. Ráadásul az állam gyenge teljesítménye miatt előfinanszírozásra sem volt lehetőség. Az új kormány ezért fejlesztéspolitikai reformokat vezetett be, a pályázatok felpörögtek, a kifizetések felgyorsultak, így már az élmezőnyben jár Magyarország.
Latorcai Csaba arra is kitért, hogy az országspecifikus ajánlásokat is figyelembe véve számos intézkedést vezetett be Magyarország a közbeszerzések átláthatóvá tételére.
A helyreállítási tervre vonatkozó megállapodás megkötése érdekében vállaltuk, hogy mind az uniós, mind a hazai forrásból megvalósuló beszerzéseknél az egyajánlatos közbeszerzések arányát tartósan 15 százalék alá csökkentjük 2024 végéig.
és érdemi csökkenést eredményezett, az egyajánlatos közbeszerzések aránya pedig már most is 16 százalékon áll – húzta alá a miniszterhelyettes.
Latorcai Csaba nem rejtette véka alá, hogy számos támadás és kritika éri a magyar közbeszerzési rendszert, annak dacára, hogy kifejezetten jól állunk uniós összehasonlításban.
“Folyamatosan tárgyalunk a Bizottsággal, átfogó intézkedéscsomagot tettünk le az asztalra.
ami a Bizottság véleménye szerint is garantálja az uniós forrásból származó közbeszerzések hatékonyságát és befolyástól való mentességét, ami egyébként gyakorlatban a korábbiakban is így működött. Nincs olyan változtatás, ami számunkra problémás lenne, hiszen nincs titkolni valónk az Európai Bizottság előtt. Olyan garanciákat is hajlandóak vagyunk vállalni, amelyek szerintünk egyébként nem indokoltak, de a megállapodás érdekében
“Prevenció és ellenőrzés: ez a kulcsa annak, hogy egy rendkívül változékony gazdasági helyzetben, valamint az uniós forrásokkal kapcsolatos közéleti vita közepette is segíthessük a közpénzek átlátható elköltését, biztosítsuk a verseny tisztaságát és a jogalkalmazói tevékenység jogszerű gyakorlását. A Közbeszerzési Hatóság ezt a munkát évek óta következetesen végzi, és most ennek szellemében rendeztük meg a Közbeszerzési Expót is. Abban bízunk, hogy ez az interaktív szakmai fórum is érdemi segítséget jelent a piac szereplőinek: teret akartunk adni a releváns kérdéseknek és az azonnali, első kézből érkező válaszoknak, a személyes interakciónak” – jelentette ki Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
A Közbeszerzési Hatóság szervezésében megtartott szakmai rendezvényen kiállítóként több mint egy tucat kormányzati és egyéb szakmai szervezet, és számos közbeszerzési szakember vett részt. Az expón megtartott szakmai képzéseken megvitatták az árváltozások kezelésének közbeszerzési kérdéseit, az orosz-ukrán háború közbeszerzésekre kifejtett hatásait, illetve az intenzív verseny biztosításnak lehetőségeit.
A rendezvényen a kiállítói szekció mellett szakmai kerekasztal-beszélgetésekre is sor került, melyeken a közbeszerzésekkel kapcsolatos legfontosabb aktualitásokat vitatták meg az érintett szakemberek.
Ennek fényében az Expón a szakemberek három kiemelt témát jártak körbe: az előre nem látható, irreális árváltozások kezelésének közbeszerzési kérdéseit, az orosz-ukrán háború közbeszerzésekre kifejtett hatásait, és az intenzív verseny biztosításnak lehetőségeit a közbeszerzési piacon.